Jak připojit barevný LED pásek k ovladači

Pro správnou funkci musí být LED pásek dodatečně připojen ke speciálnímu ovladači. Je zapotřebí ovladač pro LED diody, aby bylo možné pomocí dálkového ovladače upravit jas a odstín dostupných barev LED pásky. Tyto struktury jsou zpravidla instalovány v automobilech, protože připomínají neon.

Co je RGB ovladač pro LED pásek, pracovní princip

Ovladač pro LED pásek RF RGB 18A dotykový

Nejprve musíte zjistit, co je LED pásek. Jedná se o ploché plastové dielektrikum určité délky. Jedna strana plátna je vybavena LED diodami a na druhé je nanesena vrstva lepidla a pokryta ochrannou fólií, která je odstraněna bezprostředně před nanesením pásky na povrch. Nejčastěji v železářství jsou svítidla dlouhá 5 metrů, ale v případě potřeby lze pásku rozřezat na kousky dlouhé alespoň 2 mm.

Každá stopa takové pásky funguje samostatně, ale současně vydává pouze jednu barvu. Ke změně spektra i jasu dochází v důsledku společné práce s ovladačem. Tato dodatečná kontrola se obvykle prodává jako sada.

Strana pásky, ke které je připojen napájecí zdroj, je obvykle vybavena dodatečně připájenými vodiči - vodiči různých barev.Černá je vždy nulový vodič a červená je signální nebo fázový vodič. Pokud jde o barevnou pásku, jsou napájecí vodiče již dvakrát tak velké - černá, zelená, modrá a červená. Pokud při připojování omylem zaměníte signální vodiče v pásku, nestane se nic hrozného, ​​pouze dálkový ovladač nebude správně přepínat barvy. Pokud zaměníte signální vodič s neutrálním vodičem, můžete pásku spálit. Na opačné straně pásky jsou všechny stopy spojeny pájením.

Světelný zdroj každé barvy je zpravidla seskupen do 6 nebo 12 kusů. Tento konstrukční princip umožňuje stříhání pásky na požadovanou délku.

Proč potřebujete ovladač pro LED pásek

Vodotěsný LED pásek ULS-5050

Pro ovládání jednobarevného LED pásku není vyžadován ovladač, stačí jej připojit k napájecímu zdroji, který je u 12voltových modelů nejčastěji vybaven označením DC12V, pokud má pásek jiné technické vlastnosti, je je navíc nutné zvolit vhodný zdroj napájení.

Nejběžnější úpravy jsou 12–24 V, vzorky vyžadující větší napětí jsou vzácné. Existují také LED pásky, které jsou přímo připojeny k síti 220 V, ale nejsou k dispozici ve verzi RGB.

Hlavním úkolem řadiče je přepínání obvodů od zdroje elektřiny ke konečnému spotřebiteli. Páska je vybavena třemi řadami LED diod, z nichž každá má jinou barvu, nebo jsou všechny tři barvy vyrobeny ve formě krystalu, například typu 5050.

Existují uzavřené ovladače, které musí nutně označovat stupeň ochrany proti vlhkosti a prachu IP.

  • IP20 - jemné pásky, které nelze instalovat na ulice a do místností s vysokou vlhkostí.
  • IP68 je jedním z nejspolehlivějších typů ochrany, lze jej použít venku a ve vlhkém a prašném prostředí.

Výrobci často na pouzdro zaznamenají značku „Waterproof“, což znamená, že je vodotěsná.

Typy řadičů

Eleganz infračervený ovladač pro RGB LED pásek

Řadiče LED plátna lze použít pro vícebarevné i černobílé varianty. Hlavními technickými vlastnostmi, stejně jako jakémukoli jinému elektrickému zařízení, jsou provozní napětí a výkon. Musí nutně odpovídat parametrům LED pásky. Napájení je povoleno odebírat s rezervou, aby po krátké době řídicí jednotka selhala a nevyhořela.

Ovladače jsou rozděleny do několika typů v závislosti na způsobu ovládání osvětlení:

  • mechanické;
  • smyslové;
  • infračervený;
  • rádiové vlny.

U mechanické metody ovládání není dálkové ovládání součástí sady. Můžete nastavit rychlost rozpadu jedné barvy a rychlost vyblednutí jiné, jas záře lze použít pomocí běžného tlačítka. Toto zařízení je nejjednodušší v implementaci a je vybaveno minimálním počtem programů.

Dotykový provoz také znamená absenci ovládacího panelu. Ovládání osvětlení se provádí dotykem na citlivý panel zabudovaný do zdi. V tomto případě má technické zařízení velké množství možností, například plnou kontrolu nad osvětlením - převahu barev, jejich přechodů a jasu.

Pro práci s infračerveným ovladačem je důležité, aby byl vždy v zorném poli ovládacího panelu. Princip činnosti je podobný provozu PU z televize nebo jiných domácích spotřebičů. Působení infračervených vln dosahuje až 10 metrů.

Řízení rádiových vln vysílá signály do řídicí jednotky i v případě překážek a vzdáleností, například ze sousední místnosti se zavřenými dveřmi. Akční rádius se pohybuje od 20 do 30 metrů. Každé rádiové dálkové ovládání pracuje výhradně na své vlastní frekvenci, takže pokud dojde ke ztrátě, nebude možné jej zakoupit stejně, jediným východiskem je úplná přeinstalování ovladače.

Běžným modelem rádiem řízeného zařízení je ovladač WI-FI; můžete se k němu také připojit pomocí mobilního zařízení a tabletu.

Připojení zařízení

Schéma připojení ovladače k ​​LED pásku

Po zakoupení pásky LED se musíte seznámit s potřebnými nástroji a materiály a také s funkcemi připojení.

Potřebné materiály:

  • Transformátor, známý také jako napájecí zdroj.
  • Řadič RGB.
  • LED pásek požadované délky.
  • Zesilovač RGB (vyžadován za předpokladu, že ovladač nemá dostatečný výkon).

Připojení se provádí pomocí konektorů pro instalaci pásky RGB, proto je ve srovnání s pájením tato metoda rychlejší a pohodlnější. Pro zvětšení délky je nutné nasadit konektor na konci pásky podle řetízků.

Vícebarevný LED pásek má společné plus pro napájení a ovládání je zajištěno pomocí minus sběrnice. RGB vyžaduje pro výkon a správnou funkci čtyřvodičový konektor.

Ovladač může být také vícezónový, což mu umožňuje ovládat více zón současně a nezávisle na sobě.

ihome-cs.techexpertolux.com
Přidat komentář

Nadace

Větrání

Topení