Recenze populárních odvodňovacích systémů

Odtokový systém je důležitým prvkem střechy, který zajišťuje sběr, odtok deště a tavné vody. Skládá se ze standardních dílů: trubky, žlaby, nálevky, tvarovky a tvarovky. Jsou vyrobeny z různých materiálů a mají speciální konfiguraci. To ovlivňuje tvorbu cen za odvodňovací systémy a jejich účinnost.

Plastové žlaby

Prvky plastového drenážního systému

Konstrukce z plastu jsou na trhu velmi oblíbené. Jsou vyrobeny z tvrdého nebo plastifikovaného PVC s přídavkem stabilizátorů. První typ materiálu se vyznačuje vysokou pevností a druhý je pružný. Tuhý žlab z PVC je vhodný pro velké střechy, kde je zvýšené zatížení deštěm a vodou z taveniny.

Výhody plastových systémů:

  • nízké náklady: v cenách společností ceny plastových drenážních systémů začínají na 250 rublů. na běžný metr;
  • snadná instalace: nízká hmotnost hlavních konstrukčních prvků umožňuje jejich instalaci bez dalších obtíží;
  • snadnost zpracování: plast lze bez problémů řezat pomocí vhodných nástrojů;
  • těsnost: jednotlivé prvky jsou navzájem spojeny pomocí speciálních gumových spon. Plast se zároveň nedeformuje při teplotních změnách;
  • design: výrobci nabízejí okapové systémy v 9 odstínech RAL;
  • odolnost vůči negativním vlivům prostředí: PVC nemění svůj vzhled a vlastnosti pod vlivem ultrafialového záření, chemikálií a slouží déle než 50 let.

Mezi nevýhody plastových žlabů patří jejich nízká odolnost proti mechanickému namáhání. Pokyny pro tyto výrobky proto zakazují použití na výškových budovách. Díly z PVC nelze opravit. Pokud je některý prvek poškozen, musí být vyměněn. Tento design vyžaduje pravidelnou údržbu. Rovněž je nutná výměna těsnění.

Populární výrobci plastových drenážních systémů se jmenují BRYZA (Briza), Galeko, Gamrat (Hamrat), Murol (Murol), Scala (Rock), Hunter (Storm, Regent, Maxi), Technonikol. Vyrábí potrubí a žlaby různých průměrů, vnější a vnitřní rohy, spojky. Můžete také najít odtokové trychtýře, odpaliště, kontrolní poklopy, kolena, adaptéry.

Ocelové žlaby

Ocelové části okapu

Systémy z oceli se prodávají se speciálním ochranným povlakem - pozinkovaný (studený nebo horký), polymerní, lakovaný. To prodlužuje životnost prvků a zlepšuje jejich estetické vlastnosti. Výhody těchto systémů:

  • pevnost: konstrukční prvky odtoku jsou schopné odolat těžkým nákladům z větru a sněhu, proto se používají v oblastech s obtížným podnebím;
  • trvanlivost: životnost ocelového žlabu dosahuje 10-35 let (v závislosti na výrobci);
  • široká škála barev;
  • nedostatek lineární roztažnosti pod vlivem teplotního faktoru.

Ocelové prvky se považují za odolné vůči korozi. Pokud je tedy ochranný povlak poškozen, materiál se rychle zhoršuje. Mezi nevýhody tohoto konstruktivního řešení patří také velká váha všech prvků a složitost jejich instalace.

Náklady na ocelové odvodňovací systémy začínají od 150 rublů. na běžný metr.Populární výrobci těchto produktů se nazývají Vegastok, Galeko, Insi, Lindab (Lindab), NIKA (Nika), Ruukki (Ruukki).

Okapové systémy vyrobené z jiných materiálů

Hliník

Hliníkové žlaby jsou méně populární, ale nejsou bez výhod. Jsou lehké a dodávají se v různých barvách. Hliníkové prvky se nebojí teplotních změn, nekorodují a snadno se instalují. Jejich životnost dosahuje 40 let. Nevýhodou takových systémů je malá variabilita tvarovaných prvků. Proto jsou vhodnější pro konstrukčně jednoduché střechy.

Náklady na hliníkové žlaby začínají od 200 rublů. na běžný metr. Podobné produkty vyrábí Vegastock, Linkor, ALUTEC.

Měď

Měděný žlabový systém

Měď je drahý kov a používá se k vytváření exkluzivních drenážních systémů. Mají pouze jednu barvu - přírodní, která časem ztmavne, zakryje se patinou a získá smaragdový odstín. Měď nepotřebuje další ochranný povlak a slouží několik desetiletí.

Nevýhodou materiálu se nazývá jeho vysoká cena (od 2500 do 3000 rublů na lineární metr). Pro upevnění měděných prvků se používají části ze stejného kovu. Populární představitelé těchto systémů jsou Zambelli, Aquasystem.

Zinek-titan

Většinou se používá na střechách ze stejného materiálu. Slitina se vyznačuje vysokou pevností, odolností proti korozi a trvanlivostí (životnost je více než 100 let). Hlavní nevýhodou drenážního systému zinek-titan je jeho vysoká cena.

Cena za běžný metr začíná od 500 rublů. Oblíbeným zástupcem žlabů ze slitiny zinku a titanu je Aquasystem.

Kulaté a obdélníkové žlaby

Obdélníkový systém

Kruhové systémy považovány za tradiční, nacházejí se v budovách jakéhokoli typu: soukromý sektor, malá průmyslová zařízení. Tento design je univerzální díky přítomnosti volných kolen. Zároveň je schopen dlouhodobě udržovat atraktivní vzhled, neztrácí svůj výkon.

Výhodou kulatých systémů je, že se snadno instalují. Konzoly se používají k upevnění okapů, všechny prvky jsou navzájem spojeny kvůli přítomnosti speciálních drážek. K instalaci potrubí se používají držáky, které by měly být umístěny v několika bodech po celé délce.

Prvky s obdélníkovým průřezem si díky svému původnímu vzhledu získávají na trhu velkou popularitu. Jsou dražší než tradiční kulaté možnosti, ale to je odůvodněno přítomností moderního designu.

Nevýhodou obdélníkových systémů je relativně složitá instalace. Pro spojení jednotlivých prvků se používají speciální nýty a tmely. K upevnění potrubí ke stěně budovy se používají vysoce pevné spojovací prvky.

Hlavní kritéria výběru

Při nákupu drenážního systému se v první řadě řídí stávajícím typem střechy, očekávaným zatížením od taveniny a dešťové vody. Čím složitější je střecha, tím více srážek se předpokládá, tím silnější a odolnější by měly být hlavní konstrukční prvky.

Při výběru odtoku se bere v úvahu také jeho cena. S minimálním rozpočtem byste neměli upřednostňovat systémy mědi nebo zinku a titanu, které jsou nejdražší.

Při nákupu drenážních prvků věnují pozornost jejich barevnému schématu a konfiguraci. Stejně důležitá je přítomnost nezbytných součástí a spojovacích prvků. Rovněž berou v úvahu vlastnosti instalace a údržby.

ihome-cs.techexpertolux.com
Přidat komentář

Nadace

Větrání

Topení