Jak správně položit koberec vlastními rukama

Měkká podlaha dodává interiéru pocit domova. Pokládání koberců rychle řeší problém tepelné izolace a zvukové izolace podlahy. Univerzální materiál je vhodný pro byt a venkovský dům. Na jakýkoli podklad je možné pokládat rolovací krytinu - betonový potěr, dřevo, linoleum. Po prostudování metod instalace dělají práci vlastními rukama, čímž šetří služby mistrů.

Výběr koberců

Instalace koberce se provádí pomocí lepidla

Výběr podlahové krytiny je založen na její praktičnosti a dekorativní přitažlivosti. Koberec má třívrstvou strukturu: vlas, primární základna pro jeho upevnění, podklad, který zvyšuje odolnost proti opotřebení. Požadavky na výrobek závisí na typu místnosti, ve které bude položen. Výkon koberce závisí na způsobu výroby a barvení, typu a výšce vlasu.

Materiál

Kvalita a cena nátěru závisí na typu materiálu, ze kterého je hromada vyrobena. Všechny produkty lze rozdělit do dvou hlavních skupin: přírodní a syntetické.

Přírodní vlákna:

 • Vlna - měkká a teplá hromada, skládající se z jedné vlny, je drahá, takže je částečně nahrazena syntetikou. Procento přírodních vláken musí být alespoň 10%.
 • Bavlna je hygroskopický materiál, který si po dlouhou dobu zachovává svou původní barvu. Nevýhodou je rychlé opotřebení nití.
 • Len je odolné vlákno, které odolává opotřebení a nečistotám. Plátno je odolné, nezpůsobuje alergickou reakci.
 • Hedvábí - je základem produktů nebo slouží jako přísada do vlny. Výrobky jsou lehké, krásné, nebojí se deformace. Nevýhodou jsou vysoké náklady.

Přírodní vlas po záhybech rychle získá svůj tvar, je příjemný na dotek. Vlna je nejoblíbenějším kobercovým materiálem, ale její čisté použití je nepraktické a nebezpečné. Vlákna jsou podrobena antistatickému, protipožárnímu a antialergennímu ošetření.

Výběr koberce je možný podle délky vlasu a použitých materiálů

Syntetická vlákna:

 • Akryl je levná alternativa, která je dána charakteristickým leskem a tvrdostí. Životnost je až 10 let, je to levné.
 • Nylon - snadno se udržuje, nevybledne, vydrží 10-15 let. Vlákna jsou silná, středně měkká.
 • Polypropylen je cenově dostupný typ nátěru, který na slunci nevybledne, snadno se čistí a nehromadí statické napětí. Liší se měkkostí, atraktivním vzhledem. Nevýhodou je nízká odolnost proti opotřebení a tepelná izolace.

Výhodou syntetických produktů je odolnost proti vlhkosti, hmyzu a plísním. Mají jasnou paletu barev, jsou hypoalergenní a jsou levnější.

Podstavec koberce je vyroben z přírodní a umělé juty, gumy, latexu nebo plsti.

Jmenování

Pro byt si můžete vybrat dlouhovlasý koberec

V obytných a komerčních prostorách jsou k dispozici koberce. Podle úrovně přípustného zatížení je rozdělena do 3 tříd:

 • nízký;
 • střední;
 • vysoký.

Při výběru produktu podle typu místnosti se berou v úvahu následující faktory:

 • Kancelářské - vhodné jsou pogumované výrobky s krátkým zdřímnutím. Musí být odolné vůči deformaci, znečištění, musí mít stabilní, tmavé zabarvení.
 • Chodba, schody, vstupní hala - v obytných oblastech s velkým provozem se doporučuje syntetická krytina s krátkou hromadou.
 • Ložnice - nejlepší volba pro koberec s dlouhým vlasem vyrobený z přírodní příze. Světlé odstíny jsou přijatelné.
 • Dětský pokoj - základní požadavky: bezpečnost a snadná péče. Vhodné jsou syntetické výrobky, které nezpůsobují alergie u dětí. Délka hromady je střední, upřednostňují se světlé barvy.

Široká škála podlahových krytin vám umožní najít variantu, která nejlépe vyhovuje typu místnosti.

Hlavní nevýhodou koberce je obtížnost čištění. Je obtížné z něj odstranit skvrny a odolné nečistoty. Postupem času budete muset přemýšlet o výměně povlaku. Pokud je povlak dostatečně silný, je možné pokládat linoleum na starý koberec. Materiál bude sloužit jako izolační podklad. Laminátové panely jsou také kompatibilní s měkkým podkladem. Hlavním požadavkem je rovný povrch bez výškových rozdílů.

Způsob výroby

Vločkovaný koberec

Existuje několik technologií pro výrobu měkkého povlaku:

 • Tkané - základem metody je propletení hromady s vlákny jutové základny. Výsledkem je odolný, ale drahý povlak.
 • Jehla - děrovaná - vláknitý polotovar je spojen se základnou propíchnutím speciálními jehlami. Pryž je přilepena na slanou stranu produktu. Výsledkem je textilie odolná proti opotřebení. Jednou z výhod jsou nízké náklady. Tímto způsobem se vyrábí komerční podlaha.
 • Tufted - rysem této technologie je použití vláken různých velikostí, což vám umožňuje vytvořit reliéfní vzor. Jsou připevněny k základně latexem a druhou základnou. Horní vrstva je smyčkovaná a stříhaná. Výrobky jsou odolné díky pevné základně.
 • Flocked - povlak na voděodolném vinylovém podkladu s krátkou hromadou. Vrstvy jsou spojeny elektrostatickým působením. Flocking umožňuje vytvářet na plátně imitaci různých textur.

Způsob výroby ovlivňuje pevnost a trvanlivost materiálu. Tkaný koberec je příjemnější na dotek a spolehlivější při používání než jiné možnosti.

Metoda barvení nití

Technologie barvení ovlivňuje retenci barvy během provozu. Kvalitní povlak je vyroben z barevných nití. Vlákna po chemickém čištění nebo vystavení slunečnímu záření neztrácejí jas. Rozpočtové materiály jsou obarveny předem. Toto je nespolehlivá možnost, vzor je rychle vymazán, nerovnoměrně vybledne. Na takových plátnech je základna zpočátku špatně zbarvená.

Tvar hromady a výška

Rolovací koberec - různé výšky nití

Vzhled povlaku je určen hromadou. Dodává se v různých délkách, tvarech a hustotách, s dělenými a pevnými smyčkami. Metody tkaní:

 • Sasko - pavučina z kroucené příze s rozděleným vlasem, má zrnitý vzhled.
 • Velur - konce krátké hromádky jsou načechrané, což produktu dodává hebkost a objem.
 • Shag - vlákna střední délky tvoří nerovnoměrný zamotaný povrch.
 • Posun - víceúrovňová hromada s ořezanými a neřezanými smyčkami vytvoří strukturální vzor.
 • Frise - příze je stočena do kroužků a pevně fixována působením vysoké teploty. Materiál je odolný proti opotřebení.
 • Cut-loop je víceúrovňová kombinace řezaných a celých smyček, potah je reliéfní a měkký.
 • Boucle je odolná látka vyrobená z nití svázaných do uzlu „okem“.

Hustota a stabilita koberce s celými smyčkami je vyšší než hustota rozděleného vlasu.

Výška vlasu:

 • krátký - 2-5 mm, snadno se čistí, snadno se čistí, šíří se v místnostech s vysokým namáháním;
 • střední - 5-10 mm, univerzální možnost, vhodná pro obývací pokoj a školku;
 • dlouhý - 10-40 mm a více, poskytuje příjemné hmatové pocity tepla a měkkosti, doporučeno pro ložnici.

Výrobky jsou označeny ve formě dvou čísel označujících účel typu místnosti a povolené zatížení.Materiál s vysokým vlasem se pokládá v místnostech se slabým provozem.

Pravidla pro výpočet pokrytí

Je nutné vypočítat obvod místnosti a přidat okraj 10 - 15 cm

Než vložíte koberec do místnosti, musíte vypočítat materiál.

Budete muset změřit podlahu v místnosti a vytvořit diagram. Jsou na něm označeny všechny otvory, přepážky, výklenky. K velikosti místnosti se přidá 5-10 cm pažby.

Materiál se prodává v rolích různých šířek. Tento parametr je zvolen co nejblíže jedné z dimenzí místnosti, protože plátno je řezáno pouze na délku.

Pokud je koberec vzorovaný, pažba se vyrábí podle velikosti zprávy.

Technologie přípravy základny

Instalace koberce vyžaduje přípravu podkladu, musí být čistý a rovnoměrný. Nuance práce závisí na materiálu podlahy.

Beton

Pro vyrovnání drsné podlahy můžete pod koberec položit dřevotřískové desky.

Než začnete pokládat koberec na beton, musíte zkontrolovat stav potěru. Trhliny jsou utěsněny maltou z cementu a písku, výčnělky jsou sraženy. Při výrazných výškových rozdílech je základna opravena samonivelačním potěrem. Z podlahy jsou odstraněny veškeré nečistoty - prach, mastné skvrny. Povrch je ošetřen základním roztokem. Tento postup zabrání trvalé tvorbě prachu. Doporučuje se volné nebo lepicí pokládání.

Dřevěný

Pokládka koberce na dřevěnou podlahu začíná zkoumáním desek. Pevný základ stačí k smyčce a praní. Vyčnívající hlavy nehtů jsou zapuštěny do dřeva. Pokud má základna štěrbiny, je lepší ji zašít listy dřevotřískové desky nebo překližky odolné proti vlhkosti. Desky jsou stohovány s přesazením, upevněny samořeznými šrouby. Před instalací nátěru je dřevěný podklad ošetřen základním nátěrem.

Potřebné nástroje a materiály:

 • ruleta;
 • nůž na koberec;
 • váleček na lepidlo;
 • Oboustranná páska;
 • nůžky;
 • tmel.

Rozsah nástrojů a spotřebního materiálu se liší v závislosti na zvoleném způsobu instalace podlahy.

Metody pokládání koberců

Instalační práce se provádějí čtyřmi způsoby. Volba způsobu instalace závisí na velikosti místnosti, základním materiálu a vlastnostech koberce.

Volný, uvolnit

Plovoucí způsob upevnění koberce

V místnosti do 20 čtverečních. m, je povoleno volné nebo plovoucí pokládání. Krytina je po obvodu upevněna pouze soklovou lištou. Vhodné pro pevná plátna.

Lepidlo

Jedním ze způsobů, jak zajistit koberec k podlaze, je upevnění lepidlem. Doporučeno pro velké místnosti a místnosti se silným provozem. Role je vyvalena na podlahu a poté složena na polovinu. Na uvolněný základ se nanese speciální lepidlo, koberec je přitlačen k němu, je dobře vyhlazený. Totéž proveďte s druhou částí povlaku.

Na lepicí pásku

Fixace na oboustrannou pásku

Oboustranná páska je nalepena na čistý podklad - po celém obvodu a ve čtvercích se stranou 50 cm po ploše místnosti. Horní ochranný proužek není odnímatelný. Koberec se rozprostírá s přístupem ke stěnám o 8–10 cm, plátno se přizpůsobí velikosti a poté se svine do role. Ochranný film se postupně odstraní a povlak se odvalí. Koberec je pevně přitlačen k základně. Je vhodné pracovat se dvěma lidmi, takže fixace probíhá současně po celé šířce role.

Protahování

Tato metoda vyžaduje instalaci úchytů, aby byl koberec stále napnutý. Metoda se vyznačuje spolehlivou fixací a absencí nepravidelností. Po obvodu jsou instalovány dřevěné lamely. Dříve byly do nich zatlačovány hřebíky pod úhlem 45 °. Koberec se rozprostírá po podlaze a pomocí nástroje se přitahuje na lamely ve všech směrech. Přebytečné plátno je oříznuto.

DIY styling

Před pokládkou se koberec odvalí a vyrovná

V místnostech s malou plochou se provádí volný styling nebo se lepí po obvodu na lepicí pásku. V prostorných místnostech je lepší zvolit pracnější, ale spolehlivou možnost - lepení na základnu. Materiál je do místnosti přivezen za den. Měl by si lehnout v rozloženém stavu.Práce začínají při pokojové teplotě 18-22 ° C a vlhkosti až 60%.

Pokládka koberce na lepidlo:

 1. Plátno je rozloženo na připravený základ.
 2. Za den je polovina materiálu ohnutá. Na podklad se nanáší lepidlo. Doporučuje se polyurethanová nebo akrylová směs, PVA. Směs se rozetře špachtlí a nechá se 10 minut.
 3. Plátno je přeloženo na podlahu, pečlivě vyrovnáno od středu k okrajům. Můžete jej srolovat speciálním válečkem.
 4. Poté se druhá část krytu sklopí dozadu a postup se opakuje.
 5. U stěn je materiál pevně přitlačen a odříznut.
 6. Po obvodu je instalován sokl.

Pokládání koberců nevyžaduje profesionální dovednosti a nástroje. Pokud si přejete, můžete provést instalaci sami, aby byl byt pohodlnější a teplejší.

ihome-cs.techexpertolux.com
Přidat komentář

Nadace

Větrání

Topení