Do jaké hloubky zakopat vodovodní potrubí v soukromém domě

V městském bytě nebo na venkovské chatě jsou lidé zvyklí každý den používat elektřinu, vodu a odpadní vodu. Současně, pokud elektrifikace zasáhla nejvzdálenější koutky Ruska, musí být vodovod často kladen samostatně do soukromých domů, a to i nedaleko od hlavního města. Aby se předešlo problémům, je nutné jej postavit v souladu s technickými požadavky.

Do jaké hloubky zakopat vodovodní potrubí v soukromém domě

Stavební normy a pravidla pro pokládku vnějších vodovodních sítí v sídlech stanoví SNiP 2.04.02-84, platný od roku 1986. Další standardy pro instalaci polymerních vodovodů byly zavedeny v SP 40-102-2000 v srpnu 2000. Kromě toho můžete použít konstrukční normy pro zásobování vodou uvedené v SNiP II-G.3-62, schváleném v roce 1962. I přes značný věk normativního aktu je stále relevantní.

Normy stanoví umístění dálnic v hloubce nejméně 0,5 m od povrchu, aby byly chráněny potrubí před mechanickým poškozením vozidly. Aby se zabránilo prasknutí vodovodu při zamrznutí půdy, stanoví normy pokládky podle SNiP pro všechny regiony výskyt vodovodů také o 0,5 m hlouběji než spodní bod zamrzání půdy. Mrznoucí mapy byly vyvinuty pro všechny regiony a regiony Ruska.

Normy umožňují pokládku vodovodního systému do mrazové vrstvy, pokud je přepravovaná voda chráněna před zamrznutím nepřetržitým oběhem nebo topnými elektrickými kabely. V tomto případě je kabel položen přes potrubí.

SNiP doporučuje optimální kombinaci vodovodů s teplárnami a maximální zkrácení jejich délky.

Standardy pro pokládku v SNiP jsou založeny na vědeckých výpočtech a mnohaletých zkušenostech s konstrukcí komunikací. Použití stavebních předpisů zajišťuje spolehlivost a trvanlivost vodovodní sítě.

5 faktorů ovlivňujících hloubku dodávky vody

Mapa hloubky mrazu

Při zásobování vodou v soukromém domě je důležité se rozhodnout, do jaké hloubky zakopat vodovodní potrubí do země, aby se zabránilo zamrznutí v zimě a přehřátí v létě. Správně vypočtená hloubka vodovodu snižuje konstrukční náklady a předchází provozním problémům.

Pokud lze během zamrzání roztavit širokou kanalizační trubku propuštěním horké vody, pak je ledová zátka vytvořená ve vodním potrubí téměř nemožné detekovat a odstranit. Do konce května si budeme muset počkat, až se sama roztaje, když se hluboké vrstvy půdy konečně zahřejí na pozitivní teploty.

Zvýšení teploty v systému zásobování studenou vodou v létě je také extrémně nežádoucí - to vede k množení patogenních bakterií v pitné vodě - pro ně je optimální hodnota 25-50˚С. Voda se stává nepoužitelnou. Hladina potrubí musí zabránit přehřátí studených potrubí a nadměrnému chlazení horkých potrubí.

Při plánování vodovodního systému na místě, dokonce i ve fázi výstavby domu, je třeba vzít v úvahu faktory ovlivňující hloubku pokládky dálnic.

 • klimatické pásmo: průměrná hloubka zamrznutí půdy, výška sněhové pokrývky;
 • reliéf terénu;
 • struktura půdy, hloubka podzemní vody;
 • jmenování: trvalé nebo sezónní;
 • materiál potrubí, přítomnost nebo nepřítomnost izolace.

Vliv klimatického pásma na hloubku pokládky potrubí

Rusko se nachází ve 4 klimatických pásmech plus speciální - pásmo severních území. Teploty, srážky a slunečné dny jsou všude odlišné. Hloubka zamrzání půdy až do 0 ° C se v regionech Ruska výrazně liší.

 • jižní - 0,85 m;
 • centrální - 1,6 m;
 • severní - 2,75 m.

Chcete-li určit hloubku systému zásobování vodou v soukromém domě, musíte na mapě vidět průměrnou teplotu mrazu na místě a podle SNiP přidat dalších 0,5 m. Výsledné číslo je pro danou oblast optimální.

Odlehčení webu

Půda v oblastech terénu s reliéfními kapkami zmrzne více než na rovném povrchu, takže je třeba zvětšit hloubku potrubí.

Nadměrné prohlubování systému zásobování vodou je nežádoucí. Na potrubí se vytváří nadměrný tlak půdy, což může způsobit nouzový stav. Kromě toho vyžaduje další stavební náklady, komplikuje opravu vodovodního systému v případě úniku.

Typ půdy

Je nutné znát složení půdy v pokládané části dálnice, protože hloubka jejího pokládání se může v závislosti na složení půdy zmenšovat nebo zvětšovat.

U ruského středního pásu bude hloubka vodovodů:

 • kamenná půda s hrubými frakcemi: nejvýznamnější mrznutí, hloubka ukládání je 1,9 m;
 • štěrk: výrazné zamrznutí, hloubka pokládky - 1,7 m;
 • písek: průměrné zmrazení, hloubka pokládky - 1,6 m;
 • jílovité půdy a hlíny trochu zmrznou, je povoleno položit komunikaci v hloubce 1,3 m.

Při usazování vodovodů v oblastech se zvláštními podmínkami (například seismicky nebezpečné oblasti, podmínky permafrostu, důlní díla nebo doly) je nutné se řídit stavebními předpisy vyvinutými pro tyto oblasti.

V jižních oblastech je povolena minimální hloubka 0,5 - 1 m. To zaručuje ochranu vedení před mechanickým namáháním.

V severních oblastech se hloubka vodovodních sítí výrazně zvyšuje.

Účel kufru

Instalatérské práce zvyšují komfort bydlení v soukromém domě kdykoli během roku. Pokud je nutné jej používat pouze v letní sezóně, je systém položen buď na zemský povrch, nebo do hloubky až 0,5 m. Při pokládání se používají plastové ohebné trubky a hadice, které se demontují v zimě musí být voda vypuštěna.

Chcete-li vypočítat hloubku pokládky vodovodního potrubí v soukromém domě, musíte se seznámit s předpisy platnými v této oblasti. Trvalý vodní kanál je položen s ohledem na všechny faktory ovlivňující úroveň prohloubení.

Materiál potrubí

Materiál trubky se vybírá s ohledem na vnější podmínky.

Typ půdy, hloubka potrubí, vysoké požadavky na mrazuvzdornost, rozpočet projektu jsou parametry, které určují materiál, ze kterého jsou trubky vyrobeny.

 • volné písčité a jílovité půdy umožňují použití trubek z různých druhů plastů;
 • kamenitá půda se zvýšenou hustotou vyžaduje použití ocelových trubek nebo pokládání plastových trubek metodou propíchnutí (umístění pružné trubky do odolné kovové trubky).

Při pokládání vodovodního systému ve značné hloubce pod úrovní zamrznutí půdy je nutné vybrat potrubí, které vydrží tlak půdy. Je nutné věnovat pozornost zatížení, které pružné trubky vydrží, aniž by došlo ke snížení kvality a zkrácení životnosti. Ocelové, litinové a měděné trubky jsou navrženy pro maximální namáhání. Ale vysoká cena, sklon ke korozi, složitost instalace a oprav snižují rozsah jejich použití.

Plastové trubky lze použít v hloubce 8 m, ale životnost se drasticky sníží. Pružné propylenové trubky se zpravidla pokládají do hloubky 3 metry.Trubky vyrobené z nízkotlakého polyethylenu vydrží až 10 atmosfér a jsou vhodné pro použití v jakékoli hloubce.

ihome-cs.techexpertolux.com
Přidat komentář

Nadace

Větrání

Topení