Která trubka je nejlepší pro pokládku vodovodního systému pod zem

Provoz externího systému zásobování vodou závisí nejen na jeho instalaci, ale také na správném výběru potrubí, které lze použít pro pitnou vodu v soukromém domě v podzemí. Při výběru berou v úvahu, z jakého materiálu byly trubky vyrobeny, klimatické a geologické podmínky oblasti, na které se lokalita nachází.

Druhy vodovodních potrubí pro podzemní instalaci

Vrstvy vyztužených plastových trubek

Kovové výrobky se pro tyto účely téměř nikdy nepoužívají. Ocelová potrubí jsou poměrně těžká, rychle rezají a je obtížné je instalovat sami. Měděné trubky se téměř nebojí rzi, ale zároveň je jejich nákup a instalace iracionální kvůli velmi vysokým nákladům.

Plastové trubky dokonale nahrazují kovové konstrukce. Polymerní výrobky jsou lepší než ocelové: nejsou náchylné ke korozi a postupem času se neobjevují žádné píštěle ani netěsnosti. Profily z plastových trubek jsou levné, snadno se instalují a lze je smontovat bez použití speciálního vybavení. U polymerních trubek dodávajících vodu je snazší najít prvky a příslušenství pro montáž.

Pro externí vodovodní sítě v soukromém domě se používají možnosti z různých polymerů:

MateriálprofesionálovéMinusyInstalační nuance
Nízkotlaký polyethylen (HDPE)Odolnost vůči zatížení až 10 atmosfér, flexibilita, snadná instalace.Strach z chladného počasí, potřeba vysoce kvalitního tepelně izolačního nátěru.Trubku lze snadno ohnout bez větší námahy. Pro zlepšení kvality práce je lepší použít ohýbačku trubek. Instalace se nedoporučuje, když teplota klesne pod pět stupňů Celsia.
PolypropylenZvýšená pevnost a odolnost vůči vysokým a nízkým teplotám.Nedostatek flexibility.Vhodné pro zásobování teplou vodou. Lze instalovat hlouběji než dva metry. Potrubí se otáčí a ohýbá pomocí tvarovek z podobného materiálu.
Polyvinylchlorid (PVC)Nízká cena, nízká hmotnost, snadná instalace.Citlivost na vysoké teploty.Používají se výhradně pro studené linky. Nepokládejte hluboko - PVC není příliš odolné.

Profily z kovoplastu jsou vyrobeny z polymeru, který je navíc vyztužen hliníkem. Silné a odolné výrobky nepodléhají tepelné roztažnosti. Takové trubky jsou nejvhodnější pro instalatérské potrubí, ale jsou dražší než možnosti polymerů.

Kritéria výběru

Při výběru plastové trubky je třeba vzít v úvahu její vlastnosti a rozsah provozních teplot

Potrubní výrobky pro externí zásobování vodou musí splňovat následující ukazatele:

  • Kvalitní. Trubky jsou vyráběny v souladu s technickými normami. Výrobky by měly mít rovný, hladký povrch, bez jamek, záhybů nebo boulí.
  • Spolehlivost. Dálnice potřebují odolnost proti mechanickému namáhání, schopnost odolávat vysokému tlaku.
  • Šetrnost k životnímu prostředí a bezpečnost pro lidské zdraví a životní prostředí. Materiál potrubí nesmí mít nepříznivý vliv na kvalitu pitné vody.
  • Trvanlivost. Materiál výrobku musí být odolný proti opotřebení, vlivu bioprocesů - koroze, rozpadu, hlodavců a plísní.
  • Odolnost proti náhlým změnám teploty a odolnost proti zamrznutí půdy. I trubka s dobrou izolací bude podléhat stálé tepelné deformaci, která by neměla ovlivnit její výkon.

Všechna tato kritéria plně splňují polypropylenové, kovoplastové a měděné výrobky. Instalace potrubí na přívod vody z polyvinylchloridu a polyethylenu je však také možná, s přihlédnutím k vlastnostem materiálů.

Je nežádoucí instalovat potrubí z PVC do tvrdých kamenitých půd hloubením. Budou muset být vloženy do rukávů. U tohoto typu půdy je lepší a snazší použít kovoplast.

Při nákupu plastových výrobků musíte věnovat pozornost označení trubky. Pro podzemní potrubí je nejlepší volbou PN10. Modely PN6 jsou levnější, ale nesplňují stanovené požadavky na vlastnosti.

Podle státních norem jsou výrobky o průměru 32 mm a délce 240 cm vhodné pro externí práci, ale můžete si koupit flexibilní trubky větší délky zabalené ve svitcích.

Při výběru vodovodního potrubí pečlivě zkontrolujte povrch. Mělo by to být rovnoměrné, bez bodování a jiných vad. Jakýkoli šrot naznačuje nekvalitní materiál nebo opotřebované vybavení. Prodejce musí také na vaši žádost předložit dokumenty, které potvrzují kvalitu výrobků a jejich soulad se standardy SanPin. Mělo by být jasně uvedeno, že části potrubí lze použít pro pitné systémy.

Vlastnosti pokládky vnějšího přívodu vody

Tepelná izolace trubek z expandovaného polystyrenu

Přívodní potrubí je položeno pod hloubkou zamrznutí Země. V průměru se tato vzdálenost rovná jednomu a půl metru. Pokud umístíte přívod vody výše, může dojít k prasknutí potrubí od námrazy nebo ke zvýšení kapaliny v důsledku ledových zátek.

Hloubka zamrzání se určuje v závislosti na podnebí a typu půdy. Pokud neznáte indikátor v oblasti, kde se nachází místo, jděte hluboko 1,6 m. Bude užitečná tepelná ochrana vodovodního potrubí. Za jednu z nejlepších metod izolace se považuje pokládka topného kabelu po délce potrubí.

Je levnější použít izolační materiál. Musí splňovat následující vlastnosti:

  • nízká tepelná vodivost;
  • hygroskopičnost;
  • odolnost vůči agresivním vlivům prostředí;
  • odolnost vůči teplotním extrémům.

Pokud byla instalace vodovodu provedena pomocí kovoplastových trubek, lze jako izolaci použít tepelné vlákno. Izolace má nízkou hustotu, což je hlavní výhoda. Je ale nutná další izolace, která prodlužuje dobu a cenu práce. Čedičová vlna má dobré ukazatele kvality a pohodlný způsob pokládání, ale zároveň má poměrně vysokou cenu. Pro polymerní trubky jsou velmi vhodná pouzdra z polystyrenové pěny.

Pokládání vodovodu do země začíná vykopáním příkopu, který musí být vykopán, aby se neprotínal s jinými komunikačními sítěmi a neprocházel pod budovami. To v budoucnu umožní nevykopávat území náhodně a hledat podzemní potrubí. Budete přesně vědět, jak jsou nástroje umístěny.

Rozvody jsou položeny s vytvořením svahu směrem ke studni nebo studni, aby se zajistil odtok vody z vodovodní sítě v procesu provádění konzervačních prací. Délka potrubí pod základem uvnitř domu a ke zdroji přívodu vody se počítá s půlmetrovou rezervou.

Není vhodné zakrýt sestavený systém zásobování vodou tepelným izolátorem a bezprostředně po instalaci jej naplnit. Testuje se po celý den za účelem vyhodnocení propustnosti a kontroly těsnosti.

Uspořádání vodovodního systému v podzemí je mnohem ekonomičtější a estetičtější než pozemní vedení. Se správným výběrem trubkových produktů nebude během životnosti nutná „vybuchnout“ půda a opravit potrubí. U plastových a kovoplastových modelů je to půl století.

ihome-cs.techexpertolux.com
Přidat komentář

Nadace

Větrání

Topení